„Mamička, moje očká už chcú spinkať,“ povedala Adélka, ľahla si a zaspala. "Mamička, už chcem spať," hovorí často aj moja mladšia dcérka. Zdá sa vám, že by sa to u vás stať nikdy nemohlo? Poviem vám ako na to. :)
Dlhé zaspávanie batoliat trápi mnoho rodičov. V živote dieťatka medzi 1-5 rokom sa totiž deje mnoho nových vecí, ktoré menia jeho potreby spánku aj aktivít. Podľa niektorých výskumov práve v tomto veku do spánku a zaspávania najviac zasahuje prostredie a povaha detí. Hlbšie sa o povahách a štýloch uspávania ale aj o zaujímavostiach, ktoré už o spánku detí vieme, rozpisujem v knihe BATOLE
V nasledujúcich riadkoch vám ale ponúkam pár dôležitých indícií, ktoré by vám mohli pomôcť už teraz.
- Obmedziť rušiče spánku
Televízia, mobilné telefóny, tablety. Elektronika a umelé svetlo s naším biorytmom dokážu poriadne zamávať. Môžu spôsobovať nespavosť, vyčerpanie a problém s dlhým zaspávaním. A u detí dvojnásobne. Nedokážu si poradiť s nadbytkom svetla, nemajú ešte obľúbené rituály, ktoré by samy využili, aby na chvíľku očistili hlavu od veľkého množstva podnetov.
Ak máte citlivé dieťatko alebo dieťatko, ktoré je mladšie ako 4 roky a sleduje videá pravidelne každý deň cez deň alebo večer, môže to byť jeden z hlavných dôvodov jeho dlhšieho zaspávania, nočných mor, nočných besov, plače, budenia, nočného bdenia alebo nepokojného až agresívneho správanie cez deň. Pokiaľ vaše dieťatko každý deň videá sleduje, skúste tento zvyk jednoducho na niekoľko dní úplne vynechať a pozorovať čo sa bude pozerať.
Problémom nie je keď sa občas dieťa pozrie na video, ale to, keď sa pozerá denne a minimálne 40 minút. Problémom býva aj to, ak sa takto na videá pozerá dieťatko, ktoré ešte nie je zrelé, najčastejšie do troch rokov, keď ešte spoznáva reálny svet okolo seba.
Sledovanie obrazoviek je vec, ktorú môžete skúsiť zmeniť hneď teraz a overiť si, či vám práve doba a početnosť strávená pri blikajúcich obrázkoch nevstupuje do pokojného spánku a zaspávania. (Odporúčam skúsiť minimálne po dobu troch týždňov).
Namiesto toho sa obklopte omaľovánkami, knihami, tvorivými hrami a skladačkami podľa obľuby a veku dieťatka. Prípadne v čase keď dieťa sledovalo TV, vyrazte von na prechádzku.
- Podporiť prirodzený biorytmus
Trvá vaše uspávanie veľmi dlho? Máte pocit, že dieťatko má veľmi veľa nespracovanej energie? Jednou zo skvelých pomôcok môže byť podvečerná prechádzka.
Dieťa na čerstvom vzduchu nasýti hlavu podnetmi, pustí von nahromadenú energiu a navyše jeho telo dostáva prirodzený signál, že ubúda slnečné žiarenie a telo sa môže pripraviť na spomaľovanie a spánok.
Ak máte pocit, že večerné uspávanie je ovplyvnené denný spánkom, vyskúšať tiež môžete prechádzku hneď ráno po prebudení a raňajkách. Podľa výskumov už 30 minút na rannom prirodzenom svetle pomáha telu harmonizovať vnútorný biorytmus a zvládnuť zmeny v spánku a uspávaní.
- Zapojte rytmiku a upokojenie
Pesničky, pohupovanie , rozprávanie, hudba, tanec. To všetko kedysi patrilo k nenahraditeľnej očiste každodenného života. Cestovateľka Anička mi kedysi v rozhovore opisovala, že sa jej indonézske deti zdajú pokojnejšie a pomalšie. Potom si všimla, že si celý deň tak nejako všetci plávajú na vlnách pohybu, piesní a rozprávaní a samozrejme kontaktu. Skvelá kombinácia na upokojenie.
Rozprávajte sa spolu o tele a únave
Nedávno som sa rozprávala s jednou pani učiteľkou, ktorá už vyše dvadsať rokov popoludní uspáva cez dvadsať detí. „Mám pocit, že sú deti stále rýchlejšie. Ich malé hlavičky sú úplne preplnené a nevedia zastaviť. Robím s nimi rôzne cvičenia. Učím ich, ako spoznať ťažkú unavenú nožičku, ručičku… Púšťam im relaxačnú hudbu a veľa čítam. Zatiaľ sa mi podarilo postupne uspať aj tých najväčších nespavcov.“
Skúste napríklad rozprávku o unavenom telíčku, ktorú nájdete v knihe Rozprávkovanie pres pokojné spinkanie (zvládnu už aj dvojročné deti). Môžete to brať ako večerné cvičenie a večer spolu skúmať známky únavy na tele.
Popisujte dieťatku, ako sa cítite, keď ste unavení
Pýtajte sa ho, ako sa cíti jeho telo
Môžete sa na chvíľku stať jeho ručičkou či nožičkou, očičkami a rozprávať mu, čo všetko ručička zvládla a ako sa cíti.
4. Aspoň pár minút za deň len buďme
Večer a noc bol pre ľudí vždy čas stretávania, rozprávania. Čas rôznych rituálov. Večer už nebolo svetlo a práca sa preto odložila do druhého dňa. Skúsme to s deťmi podobne.
Sadnúť si, spomaliť a rozprávať si rozprávky či príbehy. Spísala som pre vás knižku, v ktorej nájdete aj návod, ako si tvoriť rozprávky podľa situácií, ktoré so spánkom riešite. V prvej časti nájdete inšpiráciu, celkom 23 - rozprávky, riekanky a básničky. Všetky v sebe nesú slová upokojenia, lásky, blízkosti a vnímania pocitu tela. Navodzujú príjemné pocity zo spomalenia a spánku. Vydajte sa s nami do sveta fantázie, ktorý pomáha zvládať aj tie navonok najzložitejšie situácie.